החורף הישראלי אמנם קצר אבל בשנים האחרונות הוא מאופיין במזג אוויר קיצון, גלי קור משמעותיים וסערות חזקות. הבתים בישראל ברובם המכריע לא ערוכים להתמודד עם שינויים אלו בשל איכות הבנייה והעובדה שרבים מהבתים בישראל הם ישנים. אחד הפתרונות היעילים לנושא הוא חימום תת רצפתי חשמלי שמחמם את כל המרחב הביתי, לא מייבש את האוויר ובזכותו ניתן ללכת יחפים בבית.

איך להפיץ חום בכל הבית?

יותר ויותר אנשים בישראל כמו במדינות אחרות בעולם מבינים שחימום תת רצפתי הוא פתרון חימום יעיל ואיכותי שגם עמיד לאורך שנים. בבסיס המערכות הללו עומדת העובדה הפיזיקלית הפשוטה שאויר חם עולה מעלה. כך, רצפה שמפיצה חום מפזרת את האוויר בכל חלקי הבית ומייצרת תחושה נעימה. זאת בניגוד למזגן למשל שמוציא את האוויר מעלה ולכן קשה לחמם את הרצפה באמצעותו בצורה יעילה כאשר החום מווסת על ידי תרמוסטט.

איפה ואיך?

חימום תת רצפתי חשמלי מותקן מתחת לריצוף הבית. לכן, אם אתם לקראת שיפוץ או בתהליך בנייה של בית כדאי לשקול התקנה של מערכת כזו שמחייבת חשיבה ותכנון מראש ולכן כדאי להיערך לה כבר בשלבי התכנון.

יתרונות, חסרונות ומה שביניהם

כמו לכל דבר גם חימום תת רצפתי חשמלי טומן בחובו יתרונות וחסרונות. ראשית הוא זול להתקנה, מוסתר מהעין וקל לתפעל אותו. שנית, החום שמייצרת מערכת כזו הוא אחיד ושקט והיא לא מייבשת את האוויר. שלישית, תחזוקת המערכת פשוטה למדי.

מנגד, חימום תת רצפתי חשמלי כרוך בצריכת חשמל גבוהה והמתנה ארוכה של כשעתיים עד ביסוס חום בכל חלקי הבית. חיסרון אחר קשור לעובדה שהמערכת רק מחממת ולכם אינה יכולה להחליף את המזגן הביתי שיהיה הכרחי לימי הקיץ.

בטיחות

חידושים טכנולוגיים הובילו לכך שהטכנולוגיה שלפיה מייצרים מערכות חימום תת רצפתי חשמלי לא פולטת קרינה בכמויות גדולות כמו בעבר ומכאן שהמערכת בטוחה הרבה יותר לשימוש.

 

תהליך ההתקנה של מערכת כזו מתחילה כאמור בשלבי התכנון של הבית. בשלב הראשון מודדים את כל החדרים ומתקינים שכבת בידוד כדי לשמור את החום בקומה הנוכחית. לאחר מכן פורשים את גופי החימום על הרצפה לפי המדידה. בשלב הבא מניחים את הריצוף ומתקינים תרמוסטטים בכל חדר כך שניתן יהיה לווסת את הטמפרטורה בכל אחד מהחדרים.

 

עלויות

בשאלת המחיר חשוב להבין שעלות ההתקנה זולה משמעותית מעלות התפעול של מערכת כזו. עלות ההתקנה נעה בין 120 -160 ₪ לכל מ"ר, כאשר יש להוסיף גם עלות של התקנת בקר חום לכל חדר שעלותו נעה בין 300 ל 350 ₪. מנגד עלות ההפעלה גבוהה למדי ורק לצורך הדוגמה חימום בית שגודלו 100 מ"ר לשש שעות מידי יום תעלה כ 1500 ₪ בממוצע.

 

מערכת חימום תת רצפתי חשמלי היא פינוק אמיתי. מחממת את הבית בצורה יעילה, שומרת על לחות מיטבית באוויר ומכאן האטרקטיביות הרבה שלה. בשאלה האם להתקין מערכת כזו יש לקחת בחשבון את עלויות התפעול, וכמובן לבחור מתקין מקצועי ואיכותי.