כבר ידוע אז שלא כל בני האדם נולדו ונועדו כדי לשרת בצבא, כמו שכבר ידוע שלא כל אחד בנוי למסגרת כזו נוקשה,  החל ממי שקשה לו לעזוב את הבית בגיל כל כך צעיר, או שצריך לעבוד ולפרנס את מפחתו, עד מי שסובל מסטרס או בקשיי השתלבות במסגרת שונה, בין היתר יש אנשים שהמצב הפיזי שלהם מונע מהם להתחיל ולסיים את השירות בצורה ראויה, זאת על פי כללי הצבא. לכן יש לא מעט חיילים שפשוט קמים ועוזבים על דעת עצמם את השירות הצבאי ללא שחרור או אישור מהצבא.

מה נחשב עריקות?

עריקות היא הגדרה של מקרה בו חייל או חיילת נעדרים מהשירות הצבאי החל מהיום ה-21 . עד יום זה נחשבים חיילים כאלה לנפקדים. מצב זה יכול להמשך עד שהמשטרה הצבאית תמצא את אותו עריק. לאחר שהעריק ימצא וייעצר הוא יעבור חקירה במצ"ח: משמע חקירה במשטרה צבאית חוקרת, ברוב המקרים אותו חייל יעלה למשפט ועלול להיפתח לו תיק פלילי.

אז כיצד מתמודדים עם המצב?

על פי עו"ד לימור ברמלי במידה ואתם נחשבים עריקים, או שיש לכם בן משפחה שערק מהצבא: חשוב לטפל בדבר על הצד הטוב ביותר החל מיצירת קשר עם המפקדים עד להסגרה מרצון למשטרה הצבאית. לאחר מכן יש לומר את האמת על העריקות ולשתף פעולה עם מצח אבל בנוכחות עורך דין בלבד. חשוב לפנות אל עורך דין צבאי משמע סנגור שיגן על העריק ויוכל לייצג אותו מול ערכאות המשפט הצבאיות.

עורך דין צבאי הוא כזה שמגיע מתוך המערכת הצבאית ומכיר אותה לאורכה ולרוחבה. לכן סיוע של איש מקצוע כזה יכול להוביל להקלה בעונש או להסכם מותנה. אז זה הזמן לפנות לאנשי המקצוע שיכולים לעזור לכם להתמודד עם מצב לא קל שאיליו נקלעתם.