גלולות למניעת הריון מכילות הורמונים כמו אסטרוגן פרוגסטרון שמשפיעות על הגוף הנשי בכל מיני צורות, החל ממניעת הריון ברמה של 99 אחוזים עד לשינויים במצב הרוח, גודש בשדיים, שינויים במשקל הגוף ועוד. מי שנוטלת גלולות וסובלות מתופעות לוואי או מחוסר נוחות – כדאי שתבחן את האופציה להחלפת הגלולות או שימוש באמצעי מניעה  דפי VCF  – דפים שמכילים קוטל זרע ואינם מכילים הורמונים. אז מתי תדעי שאת צריכה להחליף גלולות? הנה 3 סיבות פופולאריות:

מחזור לא סדיר

נשים שנוטלות גלולות למניעת הריון מגלות לעיתים כי המחזור החודשי הפך פחות סדיר. מי שחשה כי המחזור פוחת או לא מופיע, ומי שהוסת שלה אינה סדירה – החל מזמן נטילת הגלולות – כדאי שתיגש לרופא הנשים כדי למצוא גלולות עם רמה נמוכה יותר של הורמונים. 

עליה במשקל

בין תופעות הלוואי שגוררות הגלולות נמצאת תופעה לא נעימה של עלייה במשקל. רבות הנשים שיעלו מעט במשקלן ויחוו נפיחות בטנית או נפיחות בשדיים. תופעה זאת נחשבת נדירה, אך כשהיא קורית יש לבחון אותה מול רופא הנשים. לעיתים תיתכן עלייה ברמת הכולסטרול בגוף, מצב שגם אותו יש לאבחן. 

שינויים במצב הרוח וירידה בחשק המיני

זוהי תופעת לוואי שיש לשים עליה את הדגש משום ששינויים במצב הרוח ופיתוח דיכאון וחרדה, מעיבים מאד על איכות החיים. מלבד זאת, ללא חשק מיני – אין באמת סיבה לקחת גלולות, כי אז לא מקיימים יחסי מין. לכן המטרה מפוספסת. במקרים של ריבוי תופעות לוואי יש להתייעץ עם הגניקולוג, ובה בעת לשקול שימוש באמצעי מניעה נוספים כתחליף לגלולות