דוגמאות לרשלנות רפואית

מהי רשלנות רפואית? כיצד נדע האם הנזק הבריאותי שנוצר או הסבל שעברנו נגרם בגין רשלנות רפואית? במאמר זה ריכזנו מספר דוגמאות שממחישות מהי רשלנות רפואית, ובאילו מקרים צריך לבדוק את האפשרות של הגשת תביעה מול מטפל או ממסד רפואי.

קבלו דוגמאות רווחות לרשלנות רפואית

  • אבחון – שלב האבחון הוא משמעותי לקראת קבלת החלטות לגבי טיפול. במידה ולא בוצע אבחון כראוי, לא נשלח החולה לבצע את הבדיקות הנחוצות או לא בוצע פיענוח כראוי, הבעיה הרפואית לא זוהתה וכתוצאה מכך החולה לא טופל כראוי. רשלנות רפואית באבחון הוא תופעה נפוצה למדי והנזקים עלולים להיות חמורים מאוד.
  • לידה – רשלנות רפואית בלידה היא תופעה נפוצה למרבה הצער. נשים מגיעות לבית החולים ולא תמיד מקבלות את הטיפול המתאים. פעמים מבצעים ניתוח קיסרי שאינו מוכרח, ופעמים נמנעים מניתוח ונוצרים נזקים לאם או לעובר. נזקים ארוכי טווח עלולים לפגוע ביכולת האישה ללדת בעתיד.
  • אנמנזה – לקראת כל טיפול רפואי עובר מטופל תשאול שנועד לבדוק את המצב הכללי שלו, ובהתאם לכך את ההתאמה לטיפול מסוים. במידה והתשאול לא בוצע ביסודיות, או שלא ייחסו חשיבות מספקת לתשובות, עלול להינתן טיפול רפואי לא מתאים. כזה שפוגע, מזיק, מכאיב ולא פותר את הבעיה הרפואית לשמה פנה המטופל לגורם המטפל.
  • מעקב הריון – תקופת ההיריון משלבת בתוכה מספר רב של בדיקות רפואיות מסוגים שונים. במידה ולא בוצעה כראוי, אם היא לא פוענחה כנדרש, וכתוצאה מכך התקבלו החלטות שגויות, הדבר עלול להיות מוגדר כרשלנות רפואית. מה שמצדיק תביעה בגין רשלנות רפואית.
  • אסתטיקה – טיפולים אסתטיים שלא מתבצעים במקצועיות מובילים לתוצאות לא רצויות. גם אלו עשויות להיות מוגדרות כטיפולים שבוצעו באופן רשלני. מה שיצדיק תביעה בגין רשלנות רפואית.