גלישה ללא חומת אש מהווה גורם סיכון חמור למחשבי הארגון ולמחשב האישי. חומת אש תפקידה לסנן כניסה של מידע או נקודות גישה לא רצויות לרשת ולמחשבי הארגון, ובאותו אופן למחשב אישי. חומת האש היא מסננת שיודעת לזהות חדירה מנקודות גישה מסוכנות, ולזהות יישומים חיצוניים שמנסים לחדור ולהשתלט על מערכות הארגון.

מה עושה חומת האש?

חומת האש יודעת לבקש ממשתמשים חיצוניים לזהות את עצמם עם שם משתמש וסיסמא, חומת האש יודעת לזהות באמצעים טכנולוגיים הקייימים בה האם אתה אורח שבאמת רוצה להשתמש במערכת או האם אתה אורח שרוצה להסב נזק.

חומת האש היא מערכת שניתן להגדיר בה סט הגדרות וחוקים שלפיהם היא תפעל כמו למשל להגדיר שאין כניסה לרשתות חברתיות, אין כניסה לערוצים של מוסיקה, אין כניסה לאתרי סחר לא חוקי או לאתרים של משחקים לא חוקיים כמו הימורים ועוד.

חומת האש – כמגבילת גישה

חומת אש יודעת להגביל את הגישה למשתמשים. כך למשל חומת האש יודעת להגביל גישה של בני משפחה או ילדים, לעקוב אחרי הפעילות באינטרנט, להגביל גישה לאתרים מסוכנים, לחסום כניסה של מיילים חשודים, לחסום תכנים פרסומיים, לחסום הפעלה של פיצ'רים שיכולים לאגור מידע אגב גלישת המשתמש.

הסכנות העסקיות בגלישה ללא חומת אש הן רבות כמו למשל חשיפה למידע על ידי גורמים לא רצויים – הכוונה איננה מתקפת סייבר אלא שבהיעדר חומת אש יוכלו משתמשים רבים להיכנס למערכת, ואילו חומת אש תפעיל סלקציה פנימית שלה מי יכול ומי לא יכול להיכנס.

התקנת חומת אש זה לא מספיק, אלא נדרשים גם תחזוקה ועדכונים. כך, במידה  ולא יבוצעו עדכונים הרי שווירוסים שונים יוכלו לחדור אותה.

 

קראו גם: מה עושים במקרה של וירוס כופר