בשנים האחרונות גרמניה הכירה ביהודים שחיו ברחבי רומניה בזמן המלחמה  כזכאים לקבל פיצויים מסוגים שונים בתנאים שונים.  החל משנת 2019 גרמניה הכירה  ב- 19 ערים ברומניה  שהיו "גטאות פתוחים". מי שעבד בזמן המלחמה בערים האלה, יש לו סיכוי לקבל פיצוי ליוצאי רומניה, על עבודה בגטו.

הרבה ניצולים רומנים לא מודעים לזכויות שיש להם

הרבה ניצולי שואה יוצאי רומניה לא יודעים את הזכויות שלהם ואת העובדה שהם יכולים להגיש
תביעה לפיצויים בגרמניה ואולי מגיע להם פיצוי.  יש בארץ עוד הרבה יוצאי רומניה שעבדו ברשימת הערים האלה שקבעו הגרמנים בזמן המלחמה.  יש כמובן גם דור שני, הילדים שלהם שגם אם זכאים לפיצוי, גם אם ההורים שלהם לצערנו נפטרו כבר.

הכרה אחרי שנים רבות של סירוב

הרבה מאוד שנים הממשלה הגרמנית סירבה להכיר בניצולי שואה הרומנים כקורבנות של הפעולות של הגרמנים במלחמה. בעבר יוצאי רומניה קיבלו גמלאות חודשיות קטנות באופן נקודתי. היו כמה מקרים בודדים שקיבלו פיצוי מהגרמנים. החל מיולי 2019 ממשלת גרמניה הכירה בכך שגם חלק מיוצאי רומניה היו בגטאות במלחמה היה מגיע להם פיצוי. יש 19 ערים ספציפיות ברומניה שהיו גטאות פתוחים ומי שגר במלחמה בערים אלה יכול לבקש פיצויים.

פיצוי מהביטוח הלאומי הגרמני

מי שמשלם את הכספים של פיצויים מגרמניה ליהודי רומניה זה הביטוח הלאומי הגרמני. מי שזכאי לכך והוא בחיים, יקבל את הכספים ואם הניצול נפטר מסוף יוני 2002 יקבלו הכספים בני משפחתו אשתו וילדיו. היו יהודים יוצאי רומניה שהגישו תביעות לגרמניה ונדחו. עכשיו שהגרמנים שינו את החוק והגדירו מחדש את הזכאות לפיצוי, אפשר להגיש שוב תביעה ולקבל פיצוי. ניתן לקבל כסף רטרואקטיבית מאותה נקודה שמגיע לכם לקבל קצבה.