ארון הקודש הוא מוקד מרכזי ובעל חשיבות רבה בכל בית כנסת ובכל היכל בית מדרש. זה המקום שמכיל בתוכו את ספרי התורה הקדושים כפי שמתאים ומכובד. אך כדי שארון הקודש אכן יתאים למטרה הנכבדה שלו, חשוב לנו לזכור כי זה לא סתם ארון. מדובר על רהיט נכבד ובעל חשיבות רבה.

אילו חוקים קיימים בזמן הבנייה?

למען האמת אין חוקים מסוימים שקשורים לבניית ארון קודש. אמנם, במרבית בתי הכנסת ארון הקודש הינו ארון מפואר וגדול, והוא נבנה מעץ מלא בשילוב חומרי גלם נוספים, להשגת תוצאה מושלמת ומרהיבת עין. אבל חוקים של ממש אין בעניין זה. אך כן צריך לזכור כי כאשר נמצאים בתוך בית כנסת ומבצעים את העבודה בתוך הקודש פנימה, יש הלכות שקובעות כיצד יש לנהוג ומה מותר או אסור לעשות. כי בתוך בית כנסת לא תמיד מותר לאכול, אסור לפטפט פטפוטי סרק ובוודאי שלא דיבורים אסורים כמו לשון הרע. כך שבזמן הבנייה של ארון הקודש חובה לשמור על רצינות הולמת, ולהתנהג כמו שראוי להתנהג בתוך בית כנסת.

לשם, לתפארת ולתהילה

ארון קודש ממלא תפקיד בעל חשיבות רבה בבית הכנסת. ולכן, מרבית בתי הכנסת בוחרים להשקיע בו ולעצב אותו בצורה מושקעת ונאה במיוחד. המטרה היא ליצור את קיר המזרח בצורה היפה והמרשימה ביותר. כפי שראוי ומתאים לספרי התורה הקדושים שישכנו בתוך הארון פנימה.

בטיחות והגנה על ספרי התורה

היות ולספרי תורה יש ערך רב עליהם להיות מוגנים היטב. ואכן, ארון קודש מורכב מכספת שנועדה להגן על הספרים מפני גניבות, שריפות וכדומה. כך שארון קודש הולם הוא כזה שנראה מכובד ומגן היטב על הספרים היקרים שהוא מכיל בתוכו. לחצו כאן כדי למצוא מידע גם על ספריות קודש.