אנשים רבים חוששים מפני אבנים בכליות כמעט בכל כאב בטן חד באזור האגן. לכן, קיימת חשיבות רבה להכיר היטב את כלל הסימפטומים המדוייקים לתופעה הנקראת אבנים בכליות. ראשית, חשוב לדעת שיש מספר סוגים שונים של אבנים בכליות. אבנים אלה הם בעצם מצבורי מינרלים הנמצאים בשתן אשר הופכים לאבנים בתנאים מסויימים, קראו עוד בנושא. אבנים אלה יכולות לשהות לא מעט זמן ללא תסמינים כלל אך פעמים רבות שהן גורמות לעווית כלייתית המביאה לכאבים עזים וחדים. 

התסמינים המרכזיים לתופעת האבנים בכליות

התסמינים המרכזיים של תופעת אבנים בכליות שכדאי שתכירו הם: א. דימום בשתן – הדימום בשתן יכול לבוא לידי ביטוי כדם ממש, או לחילופין כמות מוגברת של כדוריות דם אדומות. את כדוריות הדם האדומות אין לכם יכולת לזהות בעין על פי צבע השתן. ב. עיוות כלייתית – עיוות כלייתית גוררת כאבים חדשים במיוחד בעקבות חסימה של דרכי השתן. 

ישנם סימפטומים לאבנים בכליות מכיוון שהאבנים יוצרות חסימה של ממש אשר מביאה לכאבים באזור המותניים עם הקרנות לכיוון המפשעות. חשוב לדעת כי חסימה לזמן ארוך עלולה להביא לפגיעה משמעותית בתפקוד הכליה שלכם. 

הבדיקות שיש לבצע על מנת לאבחן את האבנים בכליות

בעזרת בדיקות הדמיה, בדיקות דם ובדיקות שתן ניתן יהיה לאבחן את הבעיה. על כן במידה ואתם חשים בכאבים עזים באזור המותן עם הקרנות לאזורי המפשעה, ייתכן כי כדאי להגיע לרופא שידע לשלוח אתכם לבדיקות הרלוונטיות לבדיקה מקצועית ורפואית. אך חשוב לזכור, לא כל כאבי הבטן מעידים על אבנים בכליות כפי שרבים חוששים. אם אין לכם את התסמינים המרכזיים שצויינו לעיל, ישנו סיכוי סביר שאין לכם אבנים בכליות כלל. 

הגנטיקה משפיעה – עליית הסיכון לאבנים בכליות

אחוז הסובלים מאבנים בכליות אינו גדול כלל ולכן אל לכם לחשוש לאבנים בכליות מכל כאב בטן מעט חד יותר מהרגיל. מנגד, חשוב לדעת כי אחוז הסובלים מהבעיה גדול הרבה יותר בקרב אנשים שיש במשפחתם רקע לבעיה. על כן במידה ואתם מבחינים בתסמינים שצויינו לעיל, גשו לרופא על מנת לעבור את כלל הבדיקות הנדרשות לאבחון הבעיה.