המאמר באדיבות https://privatecoaching.co.il

מרתון הוא האתגר הגדול ביותר לחובבי הריצה לאור המרחק הארוך של 4.2.2 קילומטר וכל המהמורות שעלולות לקרות בדרך.

איך מתאמנים למרתון?

למתאמנים למרתון יש כמה כללים שכדאי לנהוג על פיהם כדי לא להגיע למפחי נפש. לעבוד על פי תוכנית שתוכננה בקפידה מראש על ידי מאמן העוסק בנישה זו של הריצה. ליצור מאמץ שעולה בהדרגה על פי סרגל האימונים ולא ליצור מאמץ כביר בשבועות הקרובים למרתון, כיוון שמהלך זה עלול להוביל לפציעות.

אם מתחילים את האימונים לאחר פגרה, אי אפשר להגיע שוב לשיא. יש לפעול צעד אחר צעד ולהעלות את רמת העצימות רק כאשר רצים בקלילות, כדי לא להכביד על הגוף. במקביל לכך יש לעבוד על פי תוכנית דיאטה שהוכנה מראש אם האצן צריך להפחית כמה קילוגרמים וגם לאכול בהתאם לתוכנית תזונה רוחבית שמותאמת לכל ספורטאי. 

למידה במהלך האימונים 

אפשר להתאמן באמצעות 4-3 אימונים בכל יום בתוספת של שני אימוני כוח, או להוסיף לבעלי הניסיון אימון עד שני אימונים נוספים בכל שבוע. מתאמנים למרתון משלבים יכולות מנטליות עם יכולות פיזיולוגיות במהלך הריצות. כיוון שהמטרה היא להגיע עד קו הסיום ולא לקרוס במהלך המסלול עקב התכווצות שרירים, אפיסת כוחות, מכת חום ועוד, צריך להכין את הגוף למרתון ואפילו לגשת להכנה לריצת מרתון

כאשר בונים נכון את הפוטנציאל, קיימים סיכויים גבוהים שגם האצן יגיע עד סוף המסלול ויהיה המאושר בעולם לאור ההגעה ליעד. אם התוצאה היא מצוינת והוא שיפר את השיא האישי שלו, השמחה היא כפולה ומכופלת. 

כאשר הראש והגוף ממוקדי מטרה, הם ינועו בנתיבים מקבילים וכל אחד מהם יעבור את ההתארגנות הנחוצה, ההכנה המנטלית והפיזיולוגית וזאת על פי הקצב המתאימים באופן אישי לאצן המקצועי.