זה לא סוד שילדים רבים נוטים להתקפי זעם כבר מגיל קטן. אלה יכולים להיות בגן, בבית הספר, בבית או אפילו כאשר מתארחים אצל חבריהם. התקפי זעם אלו יכולים להיגרם כתוצאה מסיבות רבות, שונות ומגוונות ולאחר שנדע מהי הסיבה שגורמת להם להתנהג כפי שהם מתנהגים ניתן יהיה לפתור את הבעיה מהשורש. הורים רבים לא יודעים כיצד להתמודד עם התקפי זעם של ילדים ועשויים להגיב בחזרה באגרסיביות יתר של צעקות, קללות, במקרים מסוימים אפילו אלימות. להעניש את הילדים על ימין ועל שמאל לא יפתור את הבעיה וכי חשוב לרכוש את אמון הילדים, להבין מה מפריע להם ולראות כיצד ניתן לטפל בזה בצורה חכמה. כמובן שהצבת גבולות הינה חשובה אך לא הפתרון היחיד שבא בחשבון בטח לא בפני עצמו.

כיצד יכולים להתבטא התקפי זעם של ילדים?

התקפי זעם אצל ילדים יכולים להתבטא למשל בחוסר סבלנות כלפי חבריהם לגן/לבית הספר או כלפי ההורים, חוסר סבלנות כלפי שיעורי הבית או מטלות שהם צריכים לעשות ועוד. אלה יכולים להתבטא בצורה אלימה פיזית או מילולית כאחד. התגובות של הילדים יכולות להיות חצופות, גסות ואפילו מרימים עליכם את הקול כהורים שלהם ועוד.

מה גורם לילדים להתקפי זעם?

יש לא מעט סיבות שעשויות לגרום להתקפי זעם אצל ילדים: החל מבעיות חברתיות שהם אינם יוצאים כיצד להתמודד עמן, קשיים בלימודים שמכבידים עליהם נפשית ואינם יודעים כיצד להתמודד עמם, דברים קשים שהילדים עוברים בבית (כמו למשל אירוע אלים במשפחה או הורים שמתגרשים) ועוד. 

כיצד נוכל להתמודד עם התקפים אלו בצורה נכונה?

לאחר מציאת הסיבות האמיתיות הגורמות לילדים להגיב בחוסר סבלנות, עצבים ותסכול ולהתפרצויות הזעם הללו, נוכל לטפל בבעיה מהשורש. לעתים רבות צריך להעניק לילדים פרספקטיבה אחרת להסתכל על הדברים, לעזור להם לבגר את המחשבות שלהם, ללמוד מהי סבלנות ומהו כבוד לזולת, לעזור להם לשפר את הביטחון העצמי שלהם ואולי אפילו את הכישורים החברתיים שלהם. כל אלה יכולים לעזור לפתרון הבעיה.

 

אולי יעניין אותך גם פיתוח מיומנויות חברתיות אצל ילדים