לא מעט אנשים מתעניינים באפשרות של ניהול תיק השקעות בעצמם. הסיבות לכך הם רבות ומגוונות, זה יכול להיות דמי הניהול הגבוהים שגובות החברות אשר מנהלות את קופות הגמל ושאר מכשירי החיסכון, וזה יכול להיות הרצון לשלוט ולדעת בכל רגע נתון את מצב תיק ההשקעות שלהם. כך או כך, בניגוד לתדמית שנוצרה למסחר בבורסה, המציאות היא שמסחר עצמי בבורסה קל הרבה יותר ממה שנדמה. עם זאת, עדיין רוב האנשים בוחרים בגוף מנהל שישקיע עבורם, גם אם זה כרוך בתשלום דמי ניהול, משום שאין להם את הזמן או הכוח לנהל אותו בעצמם, או שהם פוחדים מהאפשרות של ניהול תיק השקעות לבד.

 

האם לא כדאי לסמוך על המומחים עבור ניהול תיק השקעות?

מבלי להקל בכבודם של המומחים השונים אשר צופים מדי פעם עליות או ירידות בבורסה, בסופו של דבר לאף אחד לא ניתנה יכולת הנבואה, והם לא באמת יכולים לדעת טוב יותר מאשר כל אחד אחר מה העתיד צופן. הם כן מנתחים את הדוחות של החברות השונות ועל פי זה בתוספת ניסיון העבר מנסים לנפק תחזית לגבי העתיד, אך בסופו של דבר הבורסה היא לא דבר צפוי ואין כל הבטחה כי יהיה קשר בין המסקנות שלהם למציאות בפועל.

 

אז מה כן צריך לדעת בשביל ניהול תיק השקעות?

בגדול, כל מה שצריך לדעת בשביל לנהל תיק השקעות לבד, הוא את האופרציה הטכנית של מסחר בבורסה באופן עצמאי. לאחר שלמדתם את כל מה שצריך בתחום הזה, כל מה שנשאר לכם לעשות הוא להתחיל ולהשקיע, כאשר אתם שומרים על עיקרון הפיזור, ומבינים שככל שאתם מפזרים את הסיכון על פני יותר מניות, כך הסיכוי שלכם להפסיד פוחת.

אולי יעניין אותך גם קופת גמל להשקעה