רפואת צמחי המרפא קיימת כבר מאות אלפי ואפילו מיליוני שנים וקל להבין מדוע. מאז ומעולם וכבר בימי האדם הקדמון חיפשו המרפאים פתרונות ותרופות מחומרים שהיו זמינים ונגישים להם וצמחים, פרחים, שורשים ועלים שונים. תמיד קל למצוא ולהתאים את יתרונותיהם לבעיות הרפואיות השונות. 

כל עם, עדה ואזור וצמחי המרפא שלהם

רפואת צמחי המרפא בעבר נשענה על הצמחייה המקומית שיכלו האנשים למצוא בסביבתם הקרובה. עם תחילת הנדידות והסחר בין יבשות, נפוצו השימושים בצמחים השונים והאוכלוסיות השונות נחשפו לצמחי מרפא שטרם ניסו. גם בכתובים המיוחסים לדת היהודית של עדויות על שימוש בצמחי מרפא בתקופת המקרא וכמובן בכתביו של הרמב"ם שהיה רופא ופילוסוף. 

איך ובמה משתמשים

סגולותיהם של צמחי המרפא משתנים ואופן הצריכה שונה בין הצמחים, מסביר אמיר פרלמן, בעלים של חנות צמחי מרפא. בחלקם משתמשים רק בעלים, או רק בזרעים, בחלקם אפשר להשתמש בכל חלקי הצמח. ישנם צמחים שצריכים לעבור מיצוי, או לייבשם ולרסק לאבקה. צמחים מסוימים ניתן לחלוט וצמחים אחרים אפשר להשתמש בצורתם הטבעית. בבתי המרקחת ובתי הטבע אפשר למצוא צמחי מרפא בכמוסות, תמציות, חליטות ומשחות בהתאם לצורך ולצמח הרלוונטי.

מה עושים צמחי המרפא

רובם הגדול של צמחי המרפא מטפל באופן כולל במערכת החיסונית אך לכל צמח יש סגולות מיוחדות ואופייניות לטיפול מסוים.

אכינצאה, ידוע ביכולותיו להגן על הגוף מפני זיהומים, דלקות ופטריות ובעיקר כמקל על הצטננויות ומחלות השפעת. 

סמבוק שחור, יעילותו במניעת דלקות במערכת הנשימה ולכן מתאים מאוד למחלות החורף המתאפיינות בעיקר בהתקררות מערכת הנשימה, שיעול ודלקות סינוסים.

פרופוליס, זהו חומר המיוצר על ידי דבורים להגנה על הכוורת. יתרונותיו הבריאותיים הם בחיטוי וטיפול בדלקות ובזיהומים. מצוין לדלקות גרון והגנה על המערכת החיסונית.