גמלת סעד היא קצבה הניתנת מטעם ביטוח לאומי לעזרה בטיפול בקשיש. יש קריטריונים ברורים מי יכול לקבל את הקצבה ומי לא, אבל לפני שנגיד מה הם, מילה על תביעה לגמלת סיעוד.

בשונה מקצבאות אחרות, את גמלת הסעד תוכלו לקבל בכסף, אם אתם זכאים כמובן. הקצבה נקבעת לפי רמות שונות. לכל רמה נקבע השירותים להם הוא זכאי ומספר השעות השבועיות שהוא זכאי למטפלת. את השעות הללו אפשר להמיר בכסף. אז איך תדעו האם אתם זכאים? פשוט המשיכו לקרוא. 

מי זכאי בגמלת סעד ומי לא

כדי לקבל זכאות בגמלת סעד צריך לענות על הקריטריונים הבאים. התושב הינו גר בבית בקהילה. הכוונה היא למקום מגורים קבוע או דיור מוגן. בנוסף הקשיש אמור להיות תלוי באנשים אחרים לדברים בסיסיים. הוא צריך עזרה באכילה ושתייה, מקלחת וכל הפעולות הפשוטות שאדם בריא עושה לבד. 

בנוסף ביטוח לאומי יבדוק שהוא לא מקבל שום קצבה מגוף ממשלתי אחר. זה תנאי סף שיקבע האם הוא זכאי לדון בעניינו ולהפריש לו קצבה בהתאם. מקבל הגמלה אמור להיות תושב ישראל. עולים חדשים ומי ששוהים בארץ ללא אזרחות ישראלית לא יכולים לקבל גמלת סעד. 

סוג הקצבה וגודל הקצבה נקבע גם לפי רמת ההכנסה של הקשיש ותנאי הפנסיה שלו. אנשים שמדורגים גבוה בטבלת השכר, לא יקבלו זכאות לשירותים אלו. משכורת מעל 20,000 ₪ לא תזכה את הקשיש בגמלת סעד. כאשר עברתם את כל הבדיקות ונמצאתם זכאים, הביטוח לאומי יקבע לכמה אתם זכאים, מהי דרגת המוגבלות שלכם ולפי זה יקבע את גובה הגמלה.

> קראו עוד על תביעות סיעוד נגד חברות ביטוח!