ימי בין הזמנים הם העונה החזקה ביותר של נופש לחרדים בארץ. החופשה שקיימת במוסדות החינוך גורמת לציבור כולו לטייל ברחבי העולם, בעוד הציבור החרדי מתכנס לנופש ברחבי הארץ. טיולים בישראל ניתן למצוא במגוון אזורים אולם האזור בעל הביקוש הגבוה ביותר הוא הגליל העליון.

הגליל העליון הוא אחד האזורים החזקים ביותר בתחום התיירות באופן כללי, וכשמשווים לציבור החרדי הביקוש גובר שבעתיים. את הסיבות לכך ננסה לפרט בקטעים הבאים.

צימר או בית מלון?

התיירות במגזר הכללי מפוצלת מאוד בין בתי מלון לצימרים, לעומת זאת בציבור החרדי הרוב יעדיפו צימרים לחרדים מבתי מלון. גזרת המלונות הכשרים למהדרין מצומצמת מאוד, מה שמשאיר לציבור החרדי את הצימרים כברירת מחדל. אזור הגליל העליון מוצף בצימרים מותאמים לציבור החרדי בכל סוגי הרמות. החל ממקומות זולים ועד למקומות יוקרתיים שרק העשירון העליון יכול להרשות לעצמו.

קרבה למסלולים ונחלים

משפחות ומטיילים חרדים מעדיפים טיולים חינמיים, כאלו שאין צורך להשקיע עבורם תשלום נוסף. מקום שהכניסה אליו עולה 50 ₪ יכול להגיע להוצאה למשפחה חרדית של 500 ₪ לכל בני המשפחה וזה רק ביום אחד של טיול. הגליל העליון מלא במסלולים ומעיינות עם כניסה ללא תשלום שמאפשרים כניסה וחוויה לכל בני המשפחה.

מקומות שומרי שבת

מעבר לנושא התשלום הציבור החרדי מעדיף ויש גם מי שמקפיד לנפוש רק במקומות שומרי שבת. בגליל העליון מספר רב של דירות נופש שומרי שבת מה שגורם לביקוש והעדפה גם לצימרים באזור. הישובים כפר שמאי, אור הגנוז וכל סביבת מירון הם בעלי אופי דתי וחרדי ומתאימים את עצמם לצרכי המטיילים החרדים המהווים פלח שוק מאוד נכבד בתיירות המקומית.

קברי צדיקים

אצל חלק מהמשפחות החרדיות טיול חייב לעבור גם בנקודה רוחנית כלשהי. הגליל העליון כולל מגוון ענק של קברי צדיקים של גדולי הדורות בעבר. טיול בגליל העליון מאפשר לגוון ולהשאיר מקום גם לחלק הרוחני של הטיול באמצעות תפילה בקברי צדיקים. מטיילים בצימרים בחצור הגלילית לא יותרו אף פעם על כניסה לקברו של חוני המעגל גדול בתורה מתקופת התלמוד. קברי הצדיקים בצפון בדרך כלל מגודרים וצבועים במצבות כחולות כסימן זיהוי לקבורה של רב קדום.