מומחים רבים חיפשו שיטות חדשניות שיסייעו בביצוע פרקטי של ניקוי חלונות בגובה רב. המטרה היא גם לבצע את העבודה באופן יסודי ביותר וגם ליצור דפוסי עבודה שיקלו על העובדים הנמצאים בגובה רב, במיוחד לאור העובדה שהבניינים החדשים נבנים במספר הולך וגדל של קומות בכל מבנה, קראו עוד בנושא באתר ג'נסיס ניקיון חלונות.

אוסמוזה הפוכה 

שיטת העבודה באוסמוזה הפוכה מוכרת מהתעשייה ולכן מתבצעת במיומנות גם בתחום ניקוי החלונות בגובה רב. הרעיון המרכזי הוא שהעובדים ממוקמים על במת הרמה ואינם צריכים להיות קרובים מאד לחלון אלא יכולים לבצע את המשימה גם כשהם מרוחקים מעט מהחלון, עד מרחק של כשלושים מטר לכל כיוון.

העובדים משתמשים בזרנוק אשר משפריץ מים לכיוון החלון הנדרש ומנקה את כל גודלו, מפסק הלחץ והברז האוטומטי מאפשרים לעובדים לשלוט על הזרנוק, להפעיל ולכבות אותו על פי הצורך.

בתום ביצוע פעולת האוסמוזה ההפוכה העובדים מקפידים שהחלון נקי באופן מושלם ומבצעים את השלמת הפעולה כשיש לכלוך חריג.

השימוש בזרנוק מקל מאד על ההתנהלות בגובה רב ומפחית את השימוש באביזרים אחרים אשר הקשו על העובדים כשהם עמדו על במת ההרמה או כשהם היו תלויים ומאובטחים בין הקומות.

> קראו על ניקוי חלונות לדירות קטנות

לימוד שיטת העבודה אוסמוזה הפוכה 

כדי שהעובדים יצברו ניסיון וידע בעבודה בשיטה זו הם עוברים הכשרה ייעודית לכך. בשלב ראשון האימונים נעשים על הקרקע ורק בשלב השני בגובה רב.

הזרנוק מוציא מים בלחץ עצום ולכן צריך לדעת לווסת את זרם המים, זרם חזק מדי עלול לפגוע בטקסטורה של הזכוכית ואף לפגום אותה, אם לחץ המים הוא מאסיבי וחזק מדי. עם הזמן העובדים מודעים ללחץ שהוא הנכון ביותר ופועלים בדרך זו כדי לנקות את כל החלונות.