כל אדם שעובד אמור לשלם מס הכנסה, בצורה כזו או אחרת, בין אם הוא שכיר ובין אם הוא עצמאי. השאלה היא, קורה אם עובד מפסיק לעבוד מסיבה מסוימת ושילם מס הכנסה, כלומר שילם מקדמות מסוימות? או לחילופין, אם הוא עבד בעבודה מסוימת, הפסיק לעבוד ובתקופה בה הוא עבד, שילם מס יותר גבוה ממה שהוא היה אמור לשלם. 

אלו מצבים מוכרים שיכולים לקרות מסיבות שונות. למשל, עובד עצמאי שמחליט להפסיק לעבוד עוד לפני סיום שנת המס, או שכיר שנהנה מנקודות זכות מסוימות אך בתשלום המס לא התחשבו בהן ולכן הוא שילם מס מלא, בלי שקיבל הפחתה בתשלום. 

בשני המקרים, מגיע לעובד החזרי מס. מדובר על החזרים שמס הכנסה מבצעת בסוף שנת המס, בהתאם לדוח שנתי שהעובד מגיש עם בקשה עם החזרים. ברגע שהוא מציג הוכחות שאכן מגיעים לו החזרים, ורשויות המס בוחנים ומאשרים זאת, אז הוא יקבל את הסכומים בחזרה. 

חשוב לציין, מדובר במהלך חוקי לגמרי, רשויות המס מכירות בכך ואין שום סיבה לא לבצע את הפעולה שתאפשר לקבל בחזרה החזרים בגובה כזה או אחר. 

מדוע חשוב להגיש בקשת החזר אם מפסיקים לעבוד

בקשת החזר מס יכולה להגיע לסכומים של אלפי שקלים. ישנם לא מעט אנשים, עובדים או כאלה שפרשו מעבודתם, שאינם מודעים לכך בהכרח. הם לא יודעים שאלו הסכומים שמגיעים להם. מדובר על סכומים שהם שילמו ולא היו אמורים לשלם. קראו על החזר מס למי שהפסיק לעבוד וגלו כמה כסף מגיע לכם חזרה.

למשל, עובד שעבד כשכיר במשך תקופה ארוכה במקום עבודה ולא זוכה על נקודות זיכוי מסוימות, אשר היו יכולות לחסוך ממנו תשלומי מס גבוהים, זכאי להגיש בקשה להחזר מס ולקבל את הסכום בחזרה, בסוף שנת המס.