כניסה למינוס היא לא דבר טוב וגם לא מהנה במיוחד אולם לצערנו הרב מאות אלפי משפחות בישראל מגיעות למצב של מינוס בחשבון. הסיבה לכך היא שאנו חיים בעולם של שפע מצד אחד, עולם שבו דוחפים לנו הלוואות גם כשאנחנו לא צריכים ועולם שבו אף אחד לא מספק לנו חינוך פיננסי לאורך שנים שעוזרו לנו להתנהל כלכלית בצורה נכונה. כדי להפוך את המינוס לפלוס יש תהליך הבראה שכולל שינוי תודעתי, ביצוע פעולות בשטח וסבלנות כמובן.

הינה 5 טיפים מדוייקים איך יוצאים מהמינוס .

#1 – שינוי תודעתי

ראשית יהיה עליכם לבצע שינוי תודעתי. כלומר להיות מודעים למצב, לרצות לשנות אותו ולהיות מספיק נחושים לבצע את השינויים גם בהורדת רמת החיים שלכם אם צריך וזאת כדי לא להיכנס לברוך כלכלי גדול יותר. רתמו את המשפחה כולה ליציבות הכלכלית של המשפחה והיו מוכנים לצאת לדרך חדשה.

#2 – הכינו רישום מסודר ולמדו לתעדף את החובות שלכם

בין אם בקובץ אקסל או דפי נייר שאתם רושמים עליהם עם עט – רשמו את ההוצאות שלכם ואת ההכנסות שלכם. בפירוט ההוצאות רשמו את כל ההוצאות שעולות לכם לראש – גם ההוצאות הקבועות וגם המשתנות, ניהול תקציב משפחה הכולל גם דמי הכיס לילדים, גם כספים שאתם מבזבזים על יציאה לבילוי פעם בחודש, גם על הלוואות שאתם מחזירים – הכול. למדו לתעדף את החובות שלכם – היכן אתם מחזירים את ההחזר החודשי הגבוה ביותר ביחס לגובה ההלוואה מה שיוצר לכם עומס רב. אלו ההלוואות שנרצה לסגור קודם.

#3 – מחזור הלוואות

נסו למחזר את ההלוואות שלכם בחשבון (או בכמה חשבונות) להלוואה אחת גדולה בפריסה ארוכת טווח. נכון שתצטרכו לשלם עמלה עבור המחזור אבל בדרך כלל יגבו לכם אותה במסגרת ההלוואה שיתנו לכם, ישתמשו ביתר הכסף לחסל את כל ההלוואות הקטנות שלכם וייתכן ותחסכו חיובים חודשיים של אלפי שקלים בחודש שכרגע זה חיוני לכם כדי לעבור את החודש בפלוס ולא במינוס.

#4 – צמצום בהוצאות נוספות

צמצמו בכל דבר אפשרי החל מחשבון הטלפון, דרך חיסכון בחשמל ועד לחיסכון בקניית מצרכים שבאמת צריכים לפי רשימה מסודרת ולא את כל המבצעים בסופר.

#5 – הגדילו הכנסות

לבסוף חשוב לבצע גם פעולה של הגדלת הכנסות: עבודה נוספת במהלך היום, יותר שעות עבודה, לבנות נכסים דיגיטליים, לעבוד כפרילנסרים מהבית ועוד.