10 אחוזים מהנשים סובלות מכאבים בעת קיום יחסי מין שנגרמים עקב וסטיבוליטיס. נשים אשר סובלות מוסטיבוליטיס סובלות מכאב עז בכל מגע בנרתיק, אפילו בניסיון להחדיר טמפון. נשים אשר סובלות מכאבים בקיום יחסי מין יכולות לסבול מהם כתוצאה מכמה סיבות ועל כן, חשוב מאוד לאבחן בצורה נכונה את האזור הכואב בנרתיק וזאת משום שלכל אחד ממיקומי הכאבי תתכן סיבה שונה ובהתאם לכך דרך טיפול שונה.

וסטיבוליטיס- האם מדובר על מחלה חדשה?

בשלושים שנים האחרונות התברר כי הגורם לכאב או לצריבה בקיום יחסים איננו פסיכולוגי אלא גופני וזאת הסיבה שחלק מהמטפלים והיועצים עדיין לא מודעים לבעיה זאת. נשים אשר סובלות מהמחלה וסטיבוליטיס יסבלו מצריבה, כאב או אי נעימות בכל מגע בכניסה לנרתיק, הן יסבלו מדלקות חוזרות בנרתיק שיחמירו לא פעם את הרגישות. אצל חלק מאותן נשים קיום יחסי מין היא בלתי אפשרית ולא פעם הן עוברות מרופא לרופא לפני שהבעיה שלהן מאובחנת. המחלה מופיעה לעיתים בניסיון ראשון לקיים יחסים, אך אצל רוב הנשים הכאב או הצריבה יתפתחו לאחר שנים של יחסי מין תקינים.

מה הסיבה לוסטיבוליטיס?

במחקרים מהשנים האחרונות התברר כי הסיבה להיווצרות המחלה היא התרבות של סיבי עצב באזור מצומצם בפתח של הנרתיק. עקב כך האזור יהיה רגיש ביותר לכל מגע. לעיתים הקושי להיכנס להריון יהיה בשל המחלה המדוברת. עם השנים,  נשים שהבעייה שלהן לא מטופלת ממשיכות לסבול מהכאבים עלולות לפתח גם דיכאון.

​מה הטיפול?

יש להתייחס אל המחלה המדוברת כאל בעיה גופנית ולא כאל נכות פסיכיאטרית. הטיפולים יינתנו בהתאם לחומרת התסמינים כאשר הטיפול היעיל ביותר המוצע לנשים שסובלות מהמחלה הוא ניתוח לעיצוב חיץ הנקבים. ניתוח זה יכלול כריתה של מבוא העריה וכיסוי הליקוי ברקמת לדן. בהצלחה משמעותית מאוד שתאפשר קיום יחסי מין ללא כאב או באי נוחות מזערית.

> תוכלו למצוא מידע נוסף אודות טיפול לוסטיבוליטיס באתר של יעקב בורנשטיין