אם אתם חוששים לגורל הקרובים האהובים שלכם, אשר הגיעו למצב בו אין הם מסוגלים לבצע החלטות גורליות לבד – חשוב שתדעו מהו ייפוי כוח מתמשך. ילדים להורים מבוגרים, אחים לקשישים או בני משפה קרובים: רוצים להבטיח את המצב הכלכלי של אותם קרובים ולנהל את העניינים שלהם בצורה הבטוחה והבריאה ביותר. מה שמוביל לחיפוש אחר דרך שבה הם יוכלו לבצע החלטות חשובות ויעילות עבור מי שאיבד את צלילותו או את בריאותו הנפשית והפיזית במידה רבה. ההחלטות חייבות להיות לטובת האדם שזקוק לסיוע. 

> קראו באילו מקרים עו"ד אלימות במשפחה יוכל לסייע

מה צריך לדעת על ייפוי כוח מתמשך? 

ייפוי כוח מתמשך הוא חלק ממערכת חוקים שנועדה להגן על אנשים שאיבדו את היכולת לבצע החלטות מושכלות לבר, ובכך לאתר ממונה (שיכול להיות בן משפחה או אדם קרוב במיוחד) שיוכל ללוות את הזקוק לסיוע, בהחלטות חשובות. 

מי רשאי להיות ממונה? 

בכול הנוגע להרשאה של ממונים על החלטות שונות (כלכליות פיזיות או בריאותיות): החוק מאפשר לכל מי שעבר את גיל 18 ויש לו קרבה לאדם שזקוק לממונה והוכח כי אדם זה הינו הנכון ביותר – לבצע החלטות עבור אותו אדם. על פי החוק, כל אדם כשיר לחתום על ייפוי כוח מתמשך, בעת שיש כמה אישורים שדרושים כדי לאפשר את הייפוי לאדם הממונה. בין האישורים מדובר על אישור של גורמים רפואיים כמו פסיכיאטריים או רופאים גריאטריים שיאשרו כי המטופל זקוק לייפוי כוח כדי לנהל את חייו בצורה בטוחה. הממנה מצידו צריך להחליט באיזה נושאים הממונה יפעל ולחתום מרצונו על המסמך. מי שמתקשה להוציא ייפוי כוח עבור אדם קרוב – חשוב שיפנה לעורכת דין מקצועית באתר שתסייע בעניין כזה או אחר. בהצלחה!