טיפול קוגניטיבי התנהגותי הוא טיפול באמצעים קוגניטיביים, כלומר: חשיבתיים וכן אמצעים התנהגותיים כלומר: פעולה, בין אם אנו עושים אותה בפועל ובין אם אנו עסוקים בתכנון שלה. טיפול קוגניטיבי התנהגותי עלה לכותרות בשנים האחרונות וזאת בשל הנטייה לתאר אותו כטיפול קצר מועד וכן כטיפול פרקטי ממוקד שנותן כלים להתמודדות עם קשיים שונים. אולם, יש כאלה שרואים את הטיפול כפתון קסם, מבלי להבין את המשמעות שלו ועל כן, חשוב מאוד להבין באיזה טיפול בדיוק מדובר.

על מה מתבסס טיפול קוגניטיבי התנהגותי?

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בילדים או מבוגרים הוא למעשה טיפול שמתבסס על שני מושגים עיקריים: מחשבה והתנהגות, כאשר אלה מתרחשים בעקבות אירוע מסוים המתרחש או שהתרחש בעבר במציאות האובייקטיבית. למעשה, כל אירוע אשר קורה סביבנו מהקטן ועד הגדול יוצר מחשבה ותגובה כאשר התגובה יכולה להיות מעשית או רגשית.  הצורך להתמודד עם כמות גדולה מאוד של אירועים יומיומיים מחייבת כל אדם לקבוע לעצמו דפוסי מחשבה והתנהגות אשר הוא מפעיל אותם באופן אוטומטי כאשר אירוע מסוים מתרחש. ניתן לומר כי במונחים מקצועיים דפוסי המחשבה הללו קרויים סכמות חשיבתיות והם מושפעים מגורמים אישיותיים ורגשיים שונים וכן מתקבעים בצורה קלה יחסית ומוקדם בעברנו. מה שחשוב להבין זה שלרוב הם לא אובייקטיבים. 

מה מטרות הטיפול?

הטיפול המדובר מתמקד לאו דווקא בסיבות אשר הביאו את המטופל לסבול, אלא בבדיקת הדרכים לשינוי בהווה וליישומן בעתיד. תוך זמן קצר המטופל למעשה לומד להתמודד עם קשיים שונים שהם הוא סובל ולהצליח ללמוד להתמודד איתם. לרוב הטיפול המדובר פחות עוסק בשאלה של למה אני סובל מהקשיים שמהם אני סובל אלא מה עלי לעשות בכדי להיפטר מהם. מטרת הטיפול הראשונה של הטיפול המדובר היא להבין את הסכמות הקיימות, את מעגלי החשיבה-רגש- התנהגות הנוכחיים – וכך פסיכולוג לילדים או מבוגרים יכול לסייע לאדם לסגל לעצמו דפוסי מחשבה חדשים, ולחשוב על אלטרנטיבות אחרות לפירוש המצב.