הלם קרב, טראומה לאחר תאונה או לידה ועוד מוכרים לאנשים רבים, מבוגרים וילדים כאחד. לחיות עם טראומה וחרדה זה אחד הדברים הקשים לאדם, בעיקר אם מדובר במשהו מאוד חזק ועוצמתי אשר משתלט על החיים, מונע המאדם לחיות את חייו ופוגע קשות באיכות החיים שלו. אנשים הסובלים מפוסט טראומה מחפשים פעמים רבות פתרון למצב ואחד מהפתרונות היעילים הקיימים זהו טיפול EMDR.

מהי שיטת ה- EMDR?

שיטת EMDR הינה שיטת טיפול המסייעת לעיבוד מהיר של זיכרונות הקשורים לטראומות אותם חווה האדם. השיטה פותחה בסוף שנות ה- 80 של המאה הקודמת על ידי פסיכולוגית אשר גילתה במקרה שתנועות עיניים מסייעות להפחית עוצמה של חרדה המתעוררת כתוצאה מזיכרונות קשים. שחרור אותם זיכרונות מביא לשיפור במדדים פיסיים שונים אשר ביטאו את הטראומה והמצוקה הנפשית ממנה סבל האדם. נקודת המוצא היא שכאשר אדם חווה אירוע טראומתי קשה לעיכול המוח כדרך הגנה "מקפיא" את הזיכרון על כל מה שנלווה אליו, קולות, ריחות, טעמים, רגשות וכדומה וכל פעם שעולה זיכרון בצורה לא צפויה הטראומה מתעוררת מחדש.

באילו דברים ניתן לטפל בשיטה?

משום שהשיטה יעילה מאוד במקרים של טראומות, חרדות ופחדים ניתן לטפל בה במגוון דברים:

איך עובד טיפול בשיטת EMDR?

EMDR עובד על ידי הצפה מחדש של הטראומה, המטופל מתמקד בזיכרון של אירוע טראומתי מעברו ומתייחס לזיכרון גם מבחינה של רגשות, מחשבות ואילו תחושות עולות לו בגוף. במהלך הטיפול המטופל יעקוב עם מבטו אחר אצבעות המטפל לפי הנחיותיו כדי ליצור תנועות עיניים מצד אחד לשני. חשוב להדגיש שלא מדובר בהיפנוזה. בסיום התהליך הרגשות של כעס, אשמה, תסכול ועוד מתחלפים בשלווה, תחושת השלמה, נעים בגוף וכדומה.

אולי יעניין אותך גם טיפול בטראומה בירושלים