רכישת קרקע להשקעה עשויה להיות צעד חכם ושווה, אך לא תמיד הכסף שאנחנו משלמים בעת הרכישה אכן ישיג את מטרתו ויעלה את ערכו. אחת הדוגמאות הרווחות למצבים בהם אנשים לוקחים סיכון ומבצעים השקעה שעלולה להיות בלתי כדאית היא ברכישת קרקע ספקולטיבית. מדובר על קרקע שהייעוד שלה טרם נקבע, או שמדובר על קרקע חקלאית שיש סיכוי והסתברות כי תאושר לבניה. רכישה כזו עשויה להיות משתלמת מאוד במידה והקרקע אכן תופשר ואפשר יהיה לבנות עליה. אך במידה ולא יתקבלו אישורים – ההשקעה הזו אינה משתלמת.

לבדוק היטב כל הצעה

ההמלצה היא לבדוק בצורה יסודית כל הצעה לרכישת נכס ולבצע הערכת שווי לנכס. במיוחד אם מדובר על קרקע ספקולטיבית. שכן כל עוד איננו יכולים לדעת בבטחה כי מדובר על קרקע שנוכל להשביח אותה, הרי ייתכן וכל ההשקעה שלנו אינה שווה ולא מוצדקת כלל. אך מנגד – התקווה והחזון כי הקרקע כן תאושר לבנייה, וכי יש לנו סיכויים רבים להרוויח באחוזים גבוהים מביאה לכך שמשקיעים רבים בוחרים לרכוש יחידות קרקע באזורים כאלו. בלי שיש להם אפשרות של ממש לדעת מה באמת טומן בחובו העתיד.

על היטל ההשבחה

נקודה נוספת שיש להתייחס אליה היא עניין היטל ההשבחה. כידוע, כל נכס שאנו נרכוש ונשביח אותו, יהיה עלינו לשלם היטל השבחה כאשר נמכור ונממש את הזכויות שלנו בו. וזה אומר שאם רכשנו יחידת קרקע ספקולטיבית והשקענו בה בבנייה, ולאחר מכן מכרנו את הדירות שבנינו – יוטל עלינו היטל השבחה שנוגס משמעותית באחוזי הרווחים שלנו. נתון זה עלול להפוך עסקה כדאית ומשתלמת מאוד לעסקה כזו שחבל על הזמן להתעסק איתה, אך אפשר גם להפחית את היטל ההשבחה. לכן צריך לקבל ייעוץ מקצועי מפיהם של מומחים בתחום היזמות והנדל"ן, ולצאת לדרך רק לאחר בדיקה יסודית.